ABS arıza lambası nasıl söndürülür?

2000’li yıllardan sonra piyasaya çıkan çoğu araçta ABS veya tam adıyla anti blokaj fren sistemi mevcut. Aniden frene basıldığında aracın kızaklamasını önleyen bu sistem gayet kullanışlı. Ancak zaman içerisinde araç sahipleri göstergelerine baktıklarında ABS arıza lambası ışığının yandığını fark edebiliyorlar.

Bu yazıda da ABS arıza lambasının nasıl kapatılabileceğine değineceğiz.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: ABS lambasının yanması hemen halledilmesi gereken bir sorun olarak değerlendirilemez. Neticede arabanız fren yapmaya devam edecek, sadece ABS özelliğini kullanamayacaktır. Biraz dikkatli olduktan ve öndeki arabayla aranıza her zamankinden fazla mesafe koyduktan sonra sıkıntı kalmaz.

Bunun dışında ABS arıza lambası ışığını kapatmak için aşağıdaki tavsiyelere mutlaka bir göz atmanızda fayda var.

  • Akünün artı kablo bağlantısını kesin. Bu esnada fren pedalına basılı tutarsanız arabanızın elektrik sistemi tamamen sıfırlanmış olacaktır. Kablolarda artık elektrik kalmamış olacağı için aracın beyni de resetlenir ve tüm ışıklar söner. Artı kablosunu bağlayıp tekrar denediğinizde ABS arıza lambası artık yanmıyor olabilir.
  • Eğer bu çözüm olmadıysa ABS beyninin değişmesi gerekebilir. Neticede bunlar elektronik parçalar ve zaman içerisinde eskiyebiliyorlar. Neyse ki yeni ABS beyni almak gayet ucuz, üstelik montajını kendiniz de yapabilirsiniz.
  • ABS lambasının yanmasına aracın ön sağ ve sol tekerleğindeki ABS sensör kablolarının çıkmış veya yerinden oynamış olması da neden olabilir. Tamirciye göstermeden önce kendiniz bu kabloların sağlamlığını elle kontrol edebilirsiniz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir