Dacia nerenin markası?

Duster, Sandero ve Logan gibi modelleri ülkemizde çok sevilen Dacia’lar genelde uygun fiyatlı olmaları ve sundukları performansla tercih ediliyor. Arabaların altının yüksek olması, dizel motorlu versiyonlarının çok az yakıt harcaması gibi nedenlerden ötürü Dacia modellerinin çok tutulduğunu söyleyebilmek mümkün.

Peki 1.5 dCi motorları Renault ile ortak olan, birçok yedek parçası da yine Renault‘larla ortak olan Dacia nerenin malı?

Aslına bakılırsa Dacia, Romanya menşeli bir marka. Dacia ismi ise günümüzde Romanya olarak bilinen toprakların eski adı. Temelleri 1966 yılında atılan Dacia markası, aradan geçen 33 yılın ardından Fransa menşeli Renault bünyesine geçti. 1999 yılından bu yana da satılan tüm Dacia’lar Renault ile ortak üretilir.

Dacia, Romanya’nın itici gücü

Öte yandan Dacia’nın Romanya’nın gelir bazında en büyük ve en çok ihracat yapan şirketi olduğunu da belirtelim. Öyle ki 2018 yılında Romanya’nın toplam ihracatının yüzde 8’ini sırf Dacia’nın tek başına yaptığı belirtiliyor.

Ion Antonescu’nun özel emriyle 1942-1945 yılları arasında Dacia’nın ilk fabrikası Colibaşi-Piteşti bölgesinde kuruldu. Ayda 600 adet uçak motoru üretmesi planlanan fabrika sonradan Romanya Demiryolları sahipliğine geçti.

2018 yılının Aralık ayından bu yana Dacia’nın CEO koltuğunda Christophe Dridi oturmaktadır.

Dacia’nın logosunu taşıyan ilk otomobil ise 1968 model Dacıa 1100’dır. Nikolay Çavuşesku tarafından da sürülen bu araba Romanyalılar tarafından çok sevilmişti. Tıpkı günümüzdeki az yakan, parça kolay bulunan diğer Dacia’ların Türk halkının takdirini kazanmış olması gibi.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir