Kimler yabancı araba getirebilir? Yabancı arabalara ne kadar süre verilir?

Türkiye’de sıfır ve ikinci el otomobil piyasasında fiyatların çok fahiş olduğu herkesin kabul ettiği bir gerçek. ÖTV ve KDV gibi vergilerin yüksekliği bunda en önemli etken. Hal böyle olunca insanlar yurtdışında yabancı araba getirerek daha ucuza lüks otomobil sürmenin hayalini kurabiliyorlar.

Peki kimler yurtdışından yabancı araba getirebilir? Yabancı arabanın cezası var mı? Ne kadar süreyle yurt içinde kalabilirler? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulacaksınız…

Kimler yurtdışından araba getirebilir?

Yurtdışında yaşayan TC vatandaşları satın aldıkları veya kiraladıkları arabayı Türkiye’ye getirebilirler. Tabii burada dikkat edilmesi gereken kural, arabanın ve araç sahibinin son 1 sene içerisinde en az 185 gün yurtdışında bulunuyor olmasıdır. 

Bunun tek istisnası emekli olmaktır. Emekli olan vatandaşlar 185 gün kuralına takılmadan getirdikleri yabancı plakalı arabalarını Türkiye’de kullanabilirler.

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise şu: Yurtdışı plakalı arabaları sadece o arabayı Türkiye’ye getiren kişi kullanabilir. Aksi takdirde ceza yiyebilirsiniz. Öyle ki ceza hem araç sahibine, hem de sürücüye kesilir. Bu haliyle yurtdışından yabancı plakalı otomobil getirmenin pek mantıklı bir tercih olmadığını söyleyebiliriz.

Ek olarak yabancı uyruklu turistler de arabalarını Türkiye’de 90 gün boyunca kullanabilirler. Şayet çalışma ve oturum izniyle Türkiye’de ikamet edeceklerse yabancı plakalı araba getirip en fazla 24 ay boyunca burada kalabilirler.

Yabancı araba cezası ne kadar?

Ceza miktarı sürenin aşıldığı ay süresince değişiklik gösteriyor ve 260 liradan başlayıp 780 liraya kadar çıkabiliyor.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir