Özel plaka nasıl çıkartılır?

İsim veya soyismin sessiz harflerinin bulunduğu bir plakaya sahip olmak hemen herkesin hayalini süsler. Ancak çok az kişi özel plaka nasıl çıkartılır sorusunun cevabını bilir. Bu yazıyı okumaya devam ederek siz de özel plakanıza kavuşmak için ne yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Hazırsanız başlayalım.

Özel plaka çıkarmak için ne yapmak gerekir?

Öncelikle almak istediğiniz plakayı belirlemeniz şart. Mesela bu 34 ALİ 34 olabilir. Daha sonra bu plakanın boşta olup olmadığını öğrenmeniz gerek. Eğer plaka başka bir arabanın üzerinde kullanılıyorsa, sahibine ulaşıp ücreti karşılığında plakayı satın almaktan başka çıkar yolunuz yoktur.

Olur da boşta, kullanılmayan bir plaka bulduysanız bu plakanın hangi karakola kayıtlı olduğunu araştırmanız gerekir. Örneğin 34 ALİ 34 plakası Gayrettepe Emniyet’inde kayıtlı olabilir.

Plakanın hangi emniyete kayıtlı olduğunu bulmak ise kolay değil. Tamamen ahbap – çavuş ilişkisiyle bu plakalar bulunabiliyor. Bu yüzden polis tanıdığınızın olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Bir miktar vergi verdikten veya bağış yaptıktan sonra plakayı satın almış olacaksınız. Ardından Şoförler Odası’na giderek yeni plakanızı hemen bastırabilirsiniz.

Plakayı bulduktan sonrası kolay

 

Bu arada dikkat edilmesi gereken bir husus daha var: Plakanın şehir kodu ikametinizin bulunduğu il olmak zorunda. Mesela İstanbul’da ikamet ediyorsanız ve bulduğunuz plaka Trabzon şehrinin ikili kodu 61 ise arabayı Trabzon’da ikamet eden birinin üzerine geçirmek zorunda kalırsınız. Haliyle bu biraz can sıkıcı bir durum.

One Comment
  1. Selim41
    Eylül 8, 2020 | Cevapla

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir