Rodaj nedir, nasıl yapılır?

Sıfır kilometre yeni bir otomobil satın aldığınız zaman satış temsilcileri size rodaj yapmanızı öğütler. Peki rodaj nedir, nasıl yapılır?

Aslen Fransızca olan rodajın kökü ‘Rodage’ kelimesine dayanır. Yapılan bu işlemde amaç motor parçalarının aşırı ısınmasını engellemek, daha verimli çalışmasını sağlamak ve arabayı motora alıştırmaktır aslında.

Bilindiği üzere motorlarda çok fazla metal bileşen kullanılır ve bu metaller yüksek derecede sıcaklığa maruz kalır. Haliyle bu parçaların aşınma ve korozyona uğrama riski vardır. Doğru rodaj yapılmazsa araba performans potansiyelini tam manasıyla açığa çıkaramaz.

Sanılanın aksine sıfır arabalarda sadece motorun rodajı da yapılmaz. Fren sistemi, lastikler ve şanzımanın da rodajı aynı anda yapılmış olunur.

Rodaj nasıl yapılmalıdır?

Henüz sıfır kokusu üzerinde otomobilinizi satın aldınız ve rodajını yapmak istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken şey en az 1000 kilometre boyunca aracı en fazla 3 bin devirde kullanmak olmalı.

Normalde eski nesil motorlu arabalarda bu işlemi 3-4 bin kilometre boyunca yapmak gerekiyordu. Ancak gelişen teknoloji sayesinde bu süre bir hayli kısaldı.

Özellikle dizel motorlu arabalarda kontağı açtıktan sonra 1-3 dakika arası beklemek, gaz pedalına sonuna kadar köklememek de rodajı başarıyla tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Bunun dışında arabanızın rodajını yaparken mümkün mertebe yüksek hızlara çıkmaktan kaçınmanız gerekiyor. Çünkü birbirine tam manasıyla alışmış olmadığı için motorun parçalarına yüksek ısınma ve sürtünme sonucu zarar verebilmeniz mümkün.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir