Türkiye’de Tesla servisi var mı?

Amerikan lüks elektrikli otomobil markası Tesla’nın ürettiği birçok model ithalat yoluyla ülkemize getirilip satılıyor. Nitekim bugün Sahibinden’e baktığınızda bir sürü Tesla ilanı görebilirsiniz.

Peki bu arabaları aldıktan sonra herhangi bir sorun yaşadığınızda destek alabileceğiniz bir servis var mı? Maalesef hayır. Bunun için en yakın Avrupa ülkesine arabanızı götürmekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

Hangi ülkelerde Tesla yetkili servisi var?

Kuzey Amerika bölgesinde Tesla’nın ABD, Kanada ve Meksika’da yaygın servis ağı mevcut. Avrupa kıtasında ise Belçika, Çekya Cumhuriyeti, Danimarka, Almanya, İspanya, Fransa, İrlanda, İzlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık ülkelerinde Tesla arabaları yetkili serviste bakıma girebiliyor.

Ortadoğu’da ise yalnızca Ürdün ve BAE listede var. Asya Pasifik bölgesinde Hong Kong, Çin, Makau, Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşları Tesla’larını servise teslim edebiliyorlar.

Ne yazık ki Türkiye bu listede yok. Yakın tarihte de olacağa benzemiyor. Bunun sebebi ABD’den ithal edilen otomobillere getirilen ek yüzde 60’lık vergi. Bu ağır vergi fiyatlarda artışa yol açtığı için sıradan vatandaşların günün birinde Tesla’nın ürettiği elektrikli ve yüksek performanslı otomobilleri satın alabilmesi hayalden öteye geçemiyor.

Tesla’nın bakım maliyetleri nasıl?

Yetkili serviste araçlarını bakıma sokan araç sahipleri 5 yılda ortalama 1,490 dolar harcama yapıyorlar. Geleneksel içten yanmalı motorlara kıyasla yağ ve triger kayışı gibi bileşenlere ihtiyaç duyulmadığı için Tesla’ların genel bakım maliyetleri hayli düşük.

One Comment
  1. Göktuğ41
    Eylül 5, 2020 | Cevapla

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir