TÜVTÜRK araç muayene randevusu nasıl alınır?

Binek otomobiller için 2 senede bir, kamyon ve kamyonet tipi araçlar içinse senelik muayene yaptırmak zorunludur. Bunun için araç sahipleri periyodik olarak Türkiye’nin dört bir yanında bulunan TÜVTÜRK istasyonlarına giderek arabalarını muayene ettirmek zorundadırlar.

Şayet siz de henüz yeni araba satın aldıysanız veya aldığınız arabayı ilk kez muayeneye götürecekseniz, TÜVTÜRK muayene randevusu almayı bilmiyor olabilirsiniz. Bu gayet normal. Neyse ki rehber niteliğindeki bu yazının devamında TÜVTÜRK muayene almanın tüm inceliklerini öğrenmiş olacaksınız.

TÜVTÜRK muayene randevusu almak hiç de zor değil

Yapmanız gereken tek şey bu adresi ziyaret ederek plaka numarası, ruhsat veya şasi numarası ve şehir bilgisini girerek randevu oluşturmak.

Sizden istenen bilgileri ilgili alana yazdıktan sonra aracınızın türünü seçmeniz gerekiyor. Otomobil, kamyonet, kamyon, minibüs ve motosiklet gibi araç türleri arasında tercih yaptıktan sonra “Genel Muayene & Muayene Tekrarı” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Muayeneye gitmeden önce buna dikkat!

Bu arada hatırlatmakta fayda var: Muayene randevusu almak istiyorsanız plakaya kayıtlı hiçbir cezanın veya bekleyen ödemenin olmaması gerekiyor. Mesela MTV‘yi (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödemediyseniz veya trafik cezanız varsa önce bu ödemeleri yapmanız lâzım. Aksi takdirde randevu alabilmeniz ne yazık ki mümkün değil.

Size en uygun saat dilimine randevu kaydını yaptıktan sonra bulunduğunuz şehirdeki TÜVTÜRK muayene istasyonunu ziyaret edebilirsiniz. Tabii muayeneye gitmeden önce aracınızın genel bir kontrolünü yapmanızda fayda olacaktır.

One Comment
  1. Mücahit
    Eylül 5, 2020 | Cevapla

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir