Volkswagen Türkiye’ye fabrika kurmayacağını resmen açıkladı

Daily Sabah’ta yer alan habere göre Volkswagen, Koronavirüs salgınını gerekçe göstererek Türkiye’ye fabrika kurma kararından vazgeçti.

Normalde şirketin Manisa’ya fabrika kurması bekleniyordu. Ancak Suriye’ye düzenlenen sınır dışı operasyonlar gerekçesiyle Volkswagen’in Alman kamuoyunda yoğun eleştirilere maruz kaldığı da biliniyordu.

Konuya ilişkin açıklama yapan VW sözcüsü Christoph Ludewig, AFP’ye verdiği demeçte “Bu kararın alınmasının sebebi koronavirüs pandemisi. Dünyanın her bir yanında otomotiv sektörüne onarılması güç zararlar veren salgın yüzünden pazar artık Korona öncesi dönemden çok uzakta” dedi.

Manisa’ya kurulması beklenen Volkswagen fabrikası için Cumhurbaşkanı Erdoğan da çeşitli açıklamalar bulunmuş, kamuda VW Passat marka araçların daha yoğun kullanılabileceğini belirtmişti. Keza dev otomobil üreticisine arsa tahsisi ve vergi teşviki sağlanması da gündemdeydi.

Volkswagen hükümetle anlaşmayı neredeyse bitiriyordu

Öyle ki Alman otomobil markası, hükümetle neredeyse anlaşmaya varmak üzereydi. Toplam yatırım değeri 1.1 milyar dolar olarak belirlenen fabrika, son 20 yıldır Türkiye’ye kurulacak en büyük yatırım olacaktı. Bu fabrikada üretilecek VW Passat ve Skoda Superb modellerinin başta iç pazar olmak üzere yakın çevredeki Ortadoğu ve diğer pazarlara ihraç edilmesi söz konusuydu.

Şuan için en iyimser yorum Volkswagen’in tüm yatırımlarını durdurduğu, bu kararın sadece Türkiye’ye özgü olmadığı yönünde. Ancak bu kararın gerekçesi her ne olursa olsun, ülkemiz için istihdam sağlama ve otomotiv endüstrisinde öncü olmaya giden yolda bir kayıp olduğu gerçek.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir