Yakıt kesici darbe sensörü nedir, nasıl kapatılır?

2000 yılından itibaren üretilen çoğu arabada yakıt kesici darbe sensörü bulunur. İsminden de anlaşılacağı üzere bu sensör, kaza anında yakıt deposundaki benzinin yola dökülüp yangın çıkarmasını önler. Tamamen güvenlik endişeleri baz alınarak tasarlanmış olmasına rağmen bazen yanlışlıkla aktif hale gelebilir.

Bu gibi durumlarda araba hiçbir şekilde gaz yemez. Marş basan araba çalışır gibi olur, ancak depodan motora yakıt akışı olmadığı için araba hareket etmeyecektir.

Yakıt kesici darbe sensörü nerededir?

Eğer arabanız ortada hiçbir sebep yokken çalışmamaya başladıysa, bunun sebebi yakıt kesici darbe sensörü olabilir. Neyse ki bu hatayı gidermenin yolu çok basit ve kolay. Tek yapmanız gereken arabanın içinde bulunan sensörü bulup kapalı hale getirmek.

Sanılanın aksine yakıt kesici sensörü kaputun altına bulunmaz. Daha çok arabanın şoför ve yolcu tarafında, konsolun altında bulunurlar. Örnek vermek gerekirse aşağıdaki videoda 2003 model bir Fiat Doblo’nun yakıt kesici darbe sensörünün bulunduğu yeri görebilirsiniz.

Özellikle köy yolu gibi çukurların bol olduğu yollarda araba sarsıntı geçirip yakıt kesiciyi yanlışlıkla devreye alabilir. Eğer aracınızda yakıt kesicinin nerede olduğunu bulamadıysanız tanıdık bir ustayı veya yetkili servisi arayabilirsiniz. Doblo örneğinde yakıt kesici yolcu tarafında, torpidonun altında sağ tarafta ve açıktadır.

Size tarif edilen yerde yakıt kesici darbe sensörünü bulup üzerindeki tuşa basmanız yeterli olacaktır. Bunun için kapalı bazı panelleri sökmeniz gerekebilir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir