Yerli ve milli otomobil TOGG için çalışmalar başladı

Türkiye’nin akim kalan Devrim otomobili projesinden sonraki ilk yerli ve milli arabası TOGG’un nerede üretileceği belli olmuştu. Birçok otomobil fabrikasının halihazırda üretime devam ettiği Bursa ilinin Gemlik ilçesinde temeli yükselecek olan TOGG üretim tesislerinde çalışmalar ise başlamış durumda.

Haralar bölgesinde yer alan fabrikanın arazisi TSK’ya ait. Ancak yerli imkanlarla üretilecek TOGG devlet desteği ve teşviği aldığı için TSK arazisini kullanacak. Fabrika tamamlandıktan sonra banttan ilk arabanın 2022 yılında inmesi bekleniyor.

Şu sıralar TOGG‘un fabrikasının kurulacağı arazide hummalı bir çalışma başladı. Vinç ve dozerlerin kameralara yakalandığı arsada çevre düzenleme faaliyetleri aralıksız devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle sekteye uğrayan yerli ve milli otomobil projesinin özverili bir çalışmayla birlikte 2022’ye yetişmesi, herkesin ortak temennisi.

Yerli ve milli otomobil TOGG’un toplam yatırım tutarı 22 milyar lira

İtalyan tasarım stüdyosu Pininfarina tarafından tasarlanan TOGG’un üretim bandına girmesi için Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından toplamda 22 milyar liralık bir yatırım gerçekleştirilecek.

Fabrikanın kurulmasının yanı sıra reklam, pazarlama ve bayi ağı harcamalarının da bu miktara dahil olduğu değerlendiriliyor. Tamamen elektrikten güç alacağı belirtilen yerli otomobil yola çıktığında ithalat ihracat açığının önemli ölçüde daralması bekleniyor.

Akıllı bir araba olacağı değerlendirilen TOGG, günün birinde otonom sürüş yeteneğine de kavuşabilir. Sahip olduğu platform ileride bunu destekleyebilecek kadar yetenekli çünkü.

One Comment
  1. Selami35
    Eylül 6, 2020 | Cevapla

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir