İkinci el otomobil piyasasında fiyatlar

Koronavirüs salgını döneminde insanlar toplu taşıma araçlarını kullanmaktan iyice çekinir hale geldiler. Haksız da sayılmazlar. Neticede kendi arabanızda, tanımadığınız insanlarla beraber seyahat etme zorunluluğu olmaksızın yolculuk yapmayı kim istemez ki? Haliyle bu durum ikinci el otomobil piyasasında fiyat artışına yol açtı.

Öte yandan COVID-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanındaki fabrikalarda otomobil üretimi askıya alındı. Bu durum stokların tükenmesine ve ülkede sıfır aracın neredeyse bulunamaz hale gelmesine yol açtı.

Bugün hangi bayiye giderseniz gidin elde ya hiç araç yoktur, ya da en pahalı veya giriş seviyesi paketler kalmıştır. Sıraya girdiğiniz taktirde ücretin sabitlenmesi garantisi de verilmeyecektir üstelik.

İkinci el otomobil fiyatlarına indirim gelir mi?

Açıkçası yakın tarihte ÖTV indirimi veya matrahların düzenleneceği yeni bir ÖTV düzenlemesi bekleniyor. En azından kamuoyunun umudu bu yönde. Fakat insanların işsiz kaldığı, ekonominin iyice belirsizleştiği bu ortamda insanların uzun seneler boyunca kredi ödemeyi göze aldığını gören devletin ÖTV indirimi yapması kimi uzmanlara göre pek de mümkün değil gibi.

Bazen öyle komik vakalar yaşanıyor ki, ikinci el otomobil fiyatları bayideki sıfır otomobil fiyatlarını geçebiliyor. Satıcılara sorduğunuzda ise “Sıfırı varsa git bayiden al” cevabını veriyorlar.

Umarız ki günün birinde ikinci el araba modelleri eskiden olduğu gibi değer kazanan değil, kullandıkça değer kaybeden nesnelere dönüşürler.

One Comment
  1. Adembaşkan
    Eylül 4, 2020 | Cevapla

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir